Azért itt is vannak dolgok, amire célszerű odafigyelni, ezeket a tapasztalataimat osztom meg veletek.
· Kivételesen sikerült időben elkezdenem a felkészülést, már szeptemberben megrendeltem a díszítőelemeket, innen https://szalvetauzlet.hu/
· Szögletes formákat csak akkor válasszunk, ha sík felületre szeretnénk ragasztani őket. a 2D-t elég nehéz normálisan kinézően a 3D-s felületre rögzíteni.
· Célszerű széttagolt mintákat választani. Ez ugyan a kivágáskor gyötrelem, de ragasztani így sokkal egyszerűbb.
· A túl nagy minta sem fekszik fel szépen a felületre. Rizspapírból használtam óralap kinézetű mintát, s ebbe bizony bele kellett vágni legalább 4 helyen, sugárirányban.
· A fehér háttér előnyös, főleg, ha nem tudunk 100%-os pontossággal az ollóval bánni, vagy a mintának nincs határozott széle.
· Egyik remek ötletem a gyakorlógömb volt. 12 cm átmérőjű hungarocell-gömböt választottam ki erre a célra, s ezen tét nélkül próbálhattam ki, hogy mi működik, s mi nem
· Idén dolgoztam szalvétával, rizspapírral és decoupage papírral is. A decoupage papírt egy közös kreatív délután keretében majdnem száműztük az életünkből, de nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy ez a nevével ellentétben teljesen alkalmatlan a feladatra. Végül arra a következtetésre jutottam, hogy ezzel a legnehezebb bánni, látszik a papír vastagsága, ezért itt is a sík felületre való alkalmazást ajánlom. Azonban pontosan ugyanúgy néz ki felragasztva, mint a papíron. A rizspapír lett személyes kedvencem, arra azonban készüljetek fel, hogy rengeteg ragasztót vesz fel.
· Ragasztók közül ezt használtam: https://www.kreativhaz.hu/muveszkellekek-decoupage-ragasztolakk-glitteres-pentart-50-ml. Nem próbáltam mást, összehasonlítási alapom nincs,de azt el tudom mondani róla, hogy imádom, színtelenre szárad, s a „beépített” csillogás is nagyon szép felületet eredményez.
· Fogvájó és tojásdoboz volt az én barátom! A fogvájó egyik végét a gömbbe szúrtam, a másikat a dobozba, így zavartalanul tudtak száradni a munkafolyamatok közben.
· A ragasztóhoz 0-s méretű laposfejű ecsetet használtam, a hópasztához (http://kreativbirodalom.hu/termek/pentart-hopaszta-230-ml/) 6-os méretűt.
· A csillámport a még nedves hópasztára szórtam rá. Próbálkoztam azzal is, hogy a lakkra szórom, de nem volt olyan meggyőző az eredmény.
· A lakk ez volt: https://www.artexport.hu/termekek/lakkspray-400-ml-pinty-plus-art-kezmuves-fenyes-lakk-vizbazisu.html. Ennek tényleg húzós az ára a többivel összehasonlítva, de annyi rossz tapasztalatról hallottam, illetve követtünk el (soha többé nitrolakkot hungarocell felületre!), hogy nem mertem kísérletezni. A tapasztalataim remekek: nem vette el a csillámpor csillogását, egy rétegben is elég volt használni, nem marta meg a kezeletlen felületet sem.
Előre a húsvéti dekorációért! ;)