Értekeztem már korábban az élményajándékok előnyeiről. Az egyik nyomós érv mellettük az, hogy ezek igénybevétele sokszor párban, illetve csapatban jár, így csurran-cseppen az élményből a megajándékozotton kívül másnak is (ez a vettem neked ajándékot magamnak kategória hehe).
Na pont így jártam el jelen esetben én is. Unokahugi névnapját páros thai talpmasszázzsal és halpedikűrrel ünnepeltük meg. Épp csak egy kis ízelítőt tartalmazó csomagot választottam, mert nem tudtam, hogy milyen érzést vált ki belőlünk a halak érintése. Először picit furcsa és ijesztő volt, ahogy csapatostól „ránk repültek”.
Bizsergető érzés, ahogy lakmározni kezdenek, olyan, mintha millió apró buborék közé merítenénk a lábunkat. De hamar megszoktuk és megkedveltük a pici úszójukkal lebegő, szorgalmas kis jószágokat. Nagyon cukik voltak, ahogy szisztematikusan „végigporszívózták” a tappancsunkat. Nem veszekedtek, nem marakodtak, mindenki talált magának feltérképezni való területet. A röpke idő ellenére egyértelműen érzékelhető volt szorgos munkájuk eredménye: selymes-simis lábbal tipegtünk haza otthonunkba.
Szerintem rendszeresen visszatérő eleme lesz ez közös emlékeinket felidéző visszatekintéseinknek, annyira élveztük.
Halpedikűr
Az 1910-es években az anatóliai Kangal mellett (Törökország) figyeltek fel először arra, hogy a halakkal teli termálvíz jótékony hatással van különböző bőrbántalmakra. Itt ma már egy óriási kezelő központ működik, és több ezer ember megfordul évente.
A garra rufákat (Cyprinion macrostomus), ezeket az apró, mintegy 8-14 centiméter hosszú rágcsálóhalakat (magyarul piros szívogató márna) már évszázadok óta használják gyógyításra, Nagy Sándor is kipróbálta a feljegyzések szerint. Nem véletlen hát a törökországi doktorhal elnevezésük sem.
A 37 fokot kedvelő halnak nincs foga, megvastagodott bajuszával dörzsölgeti le, illetve a szájával képzett enyhe vákuum segítségével távolítja el az elhalt hámsejteket, amit táplálékhiányos környezetben el is fogyaszt. Az akvarisztikában kevésbé terjedt el, ami köszönhető talán kevésbé élénk színezetének. Természetes élőhelyén a magas vízhőmérsékletet is kiválóan tűri, így könnyen alkalmazkodott a törökfürdők 35-40 °C-os klímájához. Testfelépítése talajlakó életmódjához alakult: hosszúkás, kifli alakú.
A gyógyító halak több faja is él Iránban, Törökországban, Szíriában, Dubaiban és a közel-keleti régió több területén. Általában kis patakokban, sziklás partú kis folyókban. A patakok meleg vizűek, de mégis magas oxigéntartalmúak.
A halak 1,5-2 év alatt elérik a felnőtt méretüket, ami akár 14 cm is lehet. A kezeléseket ekkor is el tudják látni, bár a helyhiány miatt érdemes ezeket a példányokat inkább fiatalabbra cserélni.
Természetes közegében tíz évig is elél, akváriumi tartásuk esetén 3-5 évig. A kezelőkben uralkodó speciális életkörülmények és a magasabb hőmérséklet miatt ez átlagosan 2-3 év.
Szaporításukhoz nagyon speciális körülmények szükségesek. A kezelők nem alkalmasak a halak ikrázására és az ivadékok felnevelésére.
Ha valaki egy saját akváriumot szeretne magának halradírozás céljából, akkor minimum 200-300 ezer forintos beruházásra lenne szüksége.
A bőr csipegetése közben a halak egy különleges enzimet választanak ki, ami a sömörös (pl.: pikkelysömör) bőrön lévő sejtek DNS replikációját csökkenti és ez által segíti a bőr regenerálódását. Ez az enzim a dithranol, ami több gyógykészítményben is megtalálható.
Mivel ezek a részint genetikai, részint lelki eredetű bőrbántalmak sokak életét megkeserítik, és jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyíthatóak, csak karbantarthatóak, nem csoda, hogy az utóbbi években Európában is egyre komolyabban foglalkoznak a terápiás felhasználási lehetőséggel.
A halterápia során a páciensek beteg testrészeit, elsősorban a végtagokat bemerítik egy vízzel teli kádba, amelyben halak úszkálnak. A pikkelysömör kezelésekor például 350 van egyszerre a kádban (kozmetikai kezeléshez elég 200), s a doktorhalak apró szájukkal a szó szoros értelmében nagytakarítást végeznek – lerágják a beteg felhámréteget a kézről, könyökről, lábról, sőt még az arcról is.
A módszer kíméletes és fájdalommentes, kezdetben legföljebb csiklandozáshoz hasonló érzést vált ki, s a harapdálások után semmiféle seb nem keletkezik, ellenben eltűnnek a vastag pörkök. A kúra után a végtagokon ismét egészséges lesz a bőr, kissé ugyan pirosabb a természetes színénél, de az érintettek számára az a fontos, hogy megszűnik az elviselhetetlen viszketés, a hámlás, a nyílt, vérző sebek, eltűnnek a gombák, s a neurodermitisz és a pikkelysömör esetében az elhalt hámsejtekből álló vastag réteg. A bőr megtisztítása nehezebb azokban az esetekben, amikor a pikkelysömör vagy az ekcéma az arcot is megtámadta. Ilyenkor a páciensnek teljesen a víz alá kell merülnie, orrát a műúszóknál látott csipesszel fogják be, s a szájában tartott csövön át lélegzik.
Annak, aki alá akarja vetni magát a kúrának, előtte meg kell vizsgáltatnia magát kezelőorvosával. Szívbetegeknél ugyanis veszélyes lehet a nagyon meleg víz. Vérző seb esetén sem végezhető doktorhalas kezelés. Egy kúra három hétig tart, napi kétórás kezeléssel. A betegeknek 7–8 hónappal a terápia után kell kontrollvizsgálatra jelentkezniük, addig havonta legalább egyszer – szükség szerint akár többször is – ismétlik a kezelést. Ez egyébként nem olcsó: egy óra több mint 30 euróba kerül, az egész kúra pedig 1000 euró körüli összegbe, viszont állítólag hatásos. Ezt igazolja, hogy egyes német egészségbiztosító pénztárak úgy döntöttek, hogy a kezelési költségek 80 százalékát megtérítik betegeiknek.
A halterápia – mondják a szakemberek – azért ilyen drága, mert a rágcsálóhalak nem olcsók. Egy példány akár 30 euróba is belekerül. A doktorhal nemcsak a gyógyításban, hanem a kozmetikában is jó szolgálatot tesz: rá lehet bízni a bőrradírozást, elvégzi a pedikűrt, manikűrt, simítja a ráncokat, mérsékeli a narancsbőrt (cellulitisz). Elég tíz percet üldögélni a vízben, amely meglágyítja a bőrt, s akkor munkához láthatnak a farkasétvágyú halacskák.
A hatályos jogszabályok szerint ma Magyarországon a halterápia nem tartozik a gyógyító eljárások körébe, ilyen tevékenységre működési engedély nem adható ki. Nálunk egyelőre csak halpedikűr, -manikűr, szépségápolási, illetve egész testre kiterjedő halszépészeti szolgáltatás nyújtható.