Röviden és tömören: a macska megeszi a kávét, testnedvei fermentálják, kikakilja, megisszuk. Ha erre valaki most fujjolni kezd, gondolja végig, hogy készül a méz. Naugye.
De ha valaki elkezdene bőszen Kopi Luwakot gyártani és a macskáját kávéval etetni, gyorsan le is lohasztom a lelkesedést, mert a technológia ennyire azért nem egyszerű.
Már a macska se sima házi. A közönséges pálmasodró, a cibetmacskafélék családjába tartozó ragadozó emlős. Egész Dél- és Délkelet-Ázsiában előfordul. Magányosan él, éjjel aktív. Táplálékának legnagyobb része növényi eredetű (leginkább az édes gyümölcsöket kedveli), de ha teheti, szívesen fogyaszt kis emlősöket, rovarokat, puhatestűeket. Átlagban 15 évig él.
A Kopi Luwak a Nagy-Szunda szigetekről származik. „Kopi” indonézül kávét jelent, a „Luwak” pedig a közönséges pálmasodró neve.
A pálmasodró nyersen fogyasztja el az érett, cseresznyeszerűen édes kávégyümölcsöt, amikor az még vörös színű, maggal együtt. Csak a puha héját emészti meg (36 órán keresztül), a többi áthalad bélrendszerén, majd az állat kiüríti. A különleges kávészemeket kereső dolgozók kézzel válogatják ki az aranyat érő végterméket az ürülékből.
Input:
Output:
Amikor a XVIII. század elején Szumátra szigetén a holland telepesek - szigorú fenyítés mellett - megtiltották munkásaiknak, hogy a kávéültetvényeket megdézsmálják, a bennszülöttek felfedezték, hogy a cibetmacska ürülékében épen maradnak a magok. Összegyűjtötték tehát, megmosták, a napon megszárították, enyhén megpörkölték, és előállították a világ legzamatosabb kávéját. A cicák bélrendszerében ugyanis olyan enzimek találhatók, melyek tompítják a kesernyés ízt, csökkentik a kávé savasságát és koffeintartalmát. Ráadásul az állatok végbélnyílása közelében több olyan mirigy is található, amely átható, pézsmaillatú váladékot termel. Massimo Marcone, az ontariói Guelph egyetem professzora szerint a kávébabok ennek köszönhetik különleges aromájukat. A kémiai reakciók leírásáért mégsem ő, hanem az amerikai John Martinez kapott Nobel-díjat 1995-ben.
Elsőként egy ausztráliai teázó árusította 2006-ban az északkeleti partvidékén fekvő Townsville-ben. Egy csésze kávé akkor ötven ausztrál dollárba (tízezer forintba) került. Nem sokan vették, de néhány újságíró kiszimatolta a szenzációt. Másfél évvel később a Sloane Square-en, Chelsea-ben már ötven font (azaz majdnem a duplája) volt az ára. Itt Coffee Raro néven kínálták, és a macskakávét a világ második legdrágább kávéfajtájával, a jamaicai Blue Mountainnel keverték. Egy év múlva megjelent a legendás milánói Peck kávéházban is.
A világ legexkluzívabb kávéjából csupán néhány száz kiló készül évente. Egy kiló ebből az indonéz csodából 1320 dollárba kerül, és ahol lefőzve kaphatunk ilyen különlegességet, ott egy csésze Kopi Luwak ára minimum 50 dollár. Árát egyedülálló előállítása viszi a csillagos égbe.
Bécsben, a belvárosban 10 euro körüli áron megkóstolható. De még ez is gyanúsan olcsó, mert az eredeti Kopi Luwak kilónként, pörköletlenül, 2-300 ezer forint a kávétőzsdéken. A piac nagyon hígul, tele vannak a kávézók hamisított, ketrecben kipottyantott, tonnaszám termelt verzióval.
Budapesten a Gourmet Caféban (ahol 8 ezer forint egy csésze) és a Semiramis kávézóban kapható (kétszázezer forint a kávé kilója).
Az emberek többsége a Bakancslista kapcsán hallott a Kopi Luwakról.
Ja és Hugh Jackman a kávé reklámarca.
És persze nem ússzátok meg a személyes részt sem, itt van néhány saját fotó, amin például cibetmacska kölyköt szoptatok (nem úúúúúgy nna, cumisüvegből).