Dover fehér sziklái és Canterbury (itt ölték meg Becket Tamást, jelenleg az anglikán közösség főtemploma, és egyben az érsek székhelye).
2. nap: Hampton Court, Oxford
Hampton Court az angol Versailles, VIII. Henrik kastélya.
Oxford: Christ Church kollégium, amelynek ebédlőjéről mintázták a Roxfort ebédlőjét. Alíz pedig, aki Csodaországban járt, az egyik dékán lánya volt. A kandalló fölötti üvegablakokon látható mesefigurákkal emlékeztek meg róla.
3. nap: Stratford, Coventry, Warwick
Stratford: Shakespeare szülőháza, Shakespeare sírja a Szentháromság Templomban és az Avon folyó.
John Harvard háza, aki az amerikai egyetemet alapította.
Coventry: két egymás mellé épült katedrálisáról nevezetes. Az újat a II. világháború után építették fel a háborúban lebombázott középkori mellé, amelynek romjait meghagyták mementóként.
Warwick: itt található Anglia egyik legpompásabb középkori vára (Rubens, Van Dyck portrék, pazar fegyverek és páncélok, várbörtön, kínzókamra, 25 hektáros park pávákkal).
4. nap: Wales
A Snowdon-hegységen keresztül jutottunk el Walesbe.
Először megnéztük Caernavorn várát, amit az az I. Edvárd király építtetett, aki fakó lován léptetett. Itt avatták walesi herceggé VIII. Edvárdot (aki Wallis Simpson miatt lemondott a trónról VI. György javára, aki dadogott, lásd A király beszéde) 1911-ben és Károlyt 1969-ben.
Aztán átugrottunk a Wales észak-nyugati csücskénél fekvő Anglesey szigetre. Itt található Nagy-Britannia leghosszabb nevű faluja (58 karakter).
Ezt követte Conwy a pompás függőhíddal és I. Edvárd következő várával.
A vár szomszédságában áll Nagy-Britannia legkisebb lakóháza.
A városfalak szinte sértetlenül megmaradtak, rajtuk sétálva gyönyörű kilátás nyílik a történelmi városra és a Quay folyóra.
5. nap: Chester, Liverpool
Chester a walesi mocsárvidék legészakibb városkája gerendavázas Tudor-kori házakkal. Megmaradtak az ókori amfiteátrum romjai és a középkori városfal is. Katedrálisa helyén egykor bencés apátság állt, amit VIII. Henrik feloszlatott.
Liverpool nevét a liver madárról kapta. Miután zömét lebombázták, tele van modern épületekkel.
Viszont nincs egy hídja sem, mert a Mersey folyó torkolata nagyon benyúlik, az árapály nagyon nagy vízszintkülönbséget eredményez, így minden út a föld alatt visz át a túlpartra. Leghíresebb része az Albert Dock, itt található többek közt a Beatles múzeum is.
A Royal Liver Building, a Cunard Building (övék volt pl. a Lusitania) és a Port of Liverpool Building. Mindhárom épület a XX. század elején épült, a város és a kikötő virágkorában.
Megnéztünk két templomot is: Nagy-Britannia legnagyobb anglikán katedrálisát
és a római katolikus metropolita székesegyházat, ami úgy néz ki, mint egy multiplex.
6. nap: Bath, Stonehenge
Bath Nagy-Britannia legnépszerűbb gyógyhelye. A gyógyvizeket már a rómaiak is ismerték, de a XVIII. századig elfeledkeztek róluk. Ezután kedvelt nyaralóhellyé vált újra.
A városkép nagyon egységes (mondhatni egyhangú), köszönhetően a sárga bathi kőnek (rögtön Edinburgh és Dubrovnik jutott eszembe, ott ilyen unalmasan egyszínű minden).
Leghíresebb nevezetessége a Római fürdő, amely a modern város szintje alatt húzódik. A fürdő melletti szivattyúházban megkóstolhatjuk a gyógyító forrás vizét is (borzalmas).
Bathban található a Jane Austen Központ is.
Stonehenge 4500 éves. Egy külső és egy patkó alakú belső kőkörből áll. Eredete és építésének célja ismeretlen.
7. nap: Portsmouth, Brighton
Porthsmouth védjegye a 170 méter magas, vitorla alakú Spinnaker Torony (kísértetiesen hasonlít a Burj Al Arabra).
A Historic Dockyardban található Lord Nelson zászlóshajója, a Victory, amelyen 1805-ben meghalt a trafalgari ütközetben. Legalább 5 szintes, kushadva kell végigjárni, olyan alacsony a tető. Nagyon érdekes, bemutatja a tengerészlét mindennapjait. Kis tábla jelzi a padlón, ahol Nelson összeomlott és látható a brandys hordó is, amelyben a testét konzerválták 3 hónapig, miután az volt a kérése, hogy Londonban temessék el, ne a tengeren.
A Victory megtekintése után körbehajóztuk az öblöt egy katamaránnal.
A Nelson témát már alaposan körbetáncoltam életemben. Láttam korábban a Tigris nevű ágyút Tenerifén, amelyik ellőtte az admirális jobb karját, továbbá a halálakor viselt egyenruháját is Greenwichben, a Tengerészeti Múzeumban és természetesen a sírját a Szent Pál székesegyházban.
Ja és az angolszász országokban a hajók nőneműek, ha valaki esetleg nem értesült volna róla.
(Victory: 6 évig építették, 1778-1812-ig teljesített szolgálatot, legénysége 850 fő. 104 különböző kaliberű ágyúja volt. A tüzérek 90 másodperc alatt tudták elsütni és újra tölteni őket. 37 vitorlája volt és maximum 11 csomó sebességgel (20 km/óra) tudott haladni.)
Brighton, az egykor szegényes halászfalu egy helyi orvosnak köszönheti, hogy az ország leghíresebb tengerparti üdülőhelyévé vált. Ő írta fel először pácienseinek, hogy itt vegyenek fürdőkúrákat. IV. György (még régens herceg korában) támogatásával fürdőházakat nyitott és a londoni előkelő társaság hamarosan el is kezdett idetódulni. A herceg felépíttette a Royal Pavilon nevű palotát (tervezője ugyanaz a John Nash, aki például a londoni Regent Streetet is megálmodta), ami kívül indiai, belül keleti stílusú. Olyan szintű túlzásokkal és ízléstelenséggel van berendezve, hogy nem tudom legyőzni abbéli késztetésem, hogy megosszam, még ha csak mások képein keresztül is, ugyanis tilos volt fotózni belülről.
Brighton Viktória kori akváriuma a legrégebbi működő akvárium a világon.
Az 1891-ben épült Palota Móló egy szórakoztaró központ szerepét tölti be játéktermekkel, vidámparkkal, bazárokkal, éttermekkel.
8-9. nap: London
Miután Londonban már mindannyian jártunk legalább egyszer, ráadásul a város látnivalói és érdekességei egy (ha nem több) önálló szpesölt megtöltenének, továbbá lesz még itt nekünk londoni beszámolónk a szezonban remélhetően, így ezt a részt most nem eresztem bő lére. Természetesen minden nevezetességet megnéztünk, ami két napba zsúfolható: a Trafalgar teret, a Nemzeti Galériát, a Buckingham-palotát, a Westminstert, a Parlamentet és a Big Bent, az Oxford, a Regent és a Downing Streetet, a Piccadillyt, a British Múzeumot, a Szent Pál katedrálist, a Towert, a Globe-ot, a London Eyet, a hidakat, hajókáztunk a Temzén stb., stb.
Beszéljen magáért – a legjobban sikerült - néhány kép.
10. nap: Leeds várkastély, Csalagút
A Leeds kastély nem Leeds városában található, hanem Kent megyében, egy órányira Londontól. Története a szász királyok ideéig nyúlik vissza. Tulajdonosa volt több királyné, a legjelentősebb átalakítása VIII. Henrik nevéhez fűződik.
Szépen gondozott parkja olyan, mint egy botanikus kert, tavában fekete és fehér hattyúk úszkálnak, lenyűgöző látványt nyújtva.
Nagy-Britanniától Folkestoneban búcsúztunk el. A Csalagúton a Calaisba vivő 50 km-es utat kb. fél óra alatt tettük meg.
Örömmel tapasztaltuk, hogy Angliában számolnak a magyar turistákkal. Kifejezetten sok helyen készültek magyar nyelvű prospektussal vagy audio guidedal.