Ha azt mondom Roald Dahl, nem biztos, hogy mindenki azonnal értőn bólogat. De ha a Charlie és a csokigyár Willy Wonkáját, vagy a Meghökkentő meséket, gyerekkorunk izgalmas minisorozatát, ebből is talán a legismertebbet, a báránysültes epizódot említem, szerintem már mindenkinek derengeni kezd valami.
Olvasnivalót kerestem balatoni nyaralásunkhoz. Angliai barátaim kiállítás leírása, plusz A barátságos óriás közelgő premiere arra inspirált, hogy Dahl műveiből válogassak.
Nem volt kedvem a két nagy, vaskos kötetbe foglalt meghökkentő összeshez, annál is inkább, mert az elérhető megfilmesítetteket mind megnéztem újra, ezért úgy döntöttem, inkább egy olyan válogatást állítok össze, ami nagyjából áttekinti az író munkásságát. Választottam gyerek- és felnőtt meséket, utóbbiból vidéki és szexuális gyűjteményt, plusz az önéletrajzát.
Matilda című meséjében az olvasás fontossága mellett kampányol azzal, hogy a négy éves, szuperértelmes, olvasni imádó kislányt behelyezi egy értetlen, ellenséges környezetbe, ahol a sutyerák szülők azzal kérkednek, hogyan sikerült előre jutniuk mások átverésével (ezen csodás tudást adják tovább gyerekeiknek is, már amelyikük vevő rá) és a gyerekeket szabadidejük tévénézéssel való kitöltésére buzdítják.
Matilda sajnos az iskolában is kevés megértésre és támogatásra talál, ahol a fizikai és lelki terrort előszeretettel alkalmazó igazgatónőt hamar magára haragítja (brutális azért gyerekkönyvben a becsmérlő szavak sokasága, és ahogy a volt kalapácsvető Brünhilda a hajuknál fogva pörgeti és hajítja el a gyerekeket). Szerencsére az osztályfőnöke személyében lelki és szellemi társra lel, akivel végül győzedelmeskednek a rosszak fölött (az, hogy a szülők simán lemondanak a gyerekükről és egy szóra "neki adják" a tanárnőnek, amikor iszkolni kell, mert ég a lábuk alatt a talaj, szintén borzasztó).
A felnőtt mesékben visszaköszönt a már ismert, sajátságos és morbid humor. Számtalan vicces, a végén gellert kapó történet. Említhetném a Nap születésszabályozó hatását taglaló novellát, vagy a két férj esetét, akik elhatározzák, hogy titokban feleséget cserélnek. De volt köztük olyan is, amit már ismertem, mint például a műgyűjtő lelkész sztoriját, aki vidéki portyáján egy értékes Chippendale sublótra akad az egyik udvarházban.
De a valódi csemege az önéletrajz, amelyben kirajzolódik egy igazán izgalmas, kalandos élet története.
A gyerekkori csínytevés a nyálfogó, likőrös cipőfűző, mandulacsiklandozó nevű cukorkákkal, a norvégiai nyaralások a rokonoknál (új infó nekem, aki jövőre szintén odakészül: Oslo régi neve Christiania),
a család első autója 1925-ben, amikor kétszer fél órás oktatás után már ki is engedték az útra az újdonsült sofőrt, majd a kevésbé idilli, angol bentlakásos iskolákban eltöltött évek a kegyetlen testi fenyítésekkel, illetve ahogy a felsőbb évesek csicskáztatták a kisebbeket (például télvíz idején, a fűtetlen melléképületben található, zúzmarás vécéülőkét a kisebbeknek kellett előmelegíteniük, mielőtt a nagyok ráültek volna).
Aztán az első állás, amikor Shell alkalmazottként Kelet-Afrikába küldik, a két hetes hajóúton megismert számtalan bizarr figura, majd a Zanzibáron, Tanzániában, Dar es Salaamban tapasztaltak, amelyekből több momentum visszaköszön az ottjártamkor, általam látottakból. Persze nem a fekete és zöld mambás kaland, vagy az, amikor a hímoroszlán elragadta a szakácsnét, és szerencsére maláriával sem találkoztam.
De az ilyen jellegű élményeket hamarosan felváltják a háborús történések, amelyekben a brit Királyi Légierő pilótájaként vett részt Dahl.
A könyv ezen része is nagyon izgalmas, ráadásul morális kérdéseket is feszeget a háborúval kapcsolatban.
Érdekes továbbá, ahogy az életrajzát olvasva visszaköszönnek novellái, felfedezhetjük benne ihletük forrásainak helyszíneit illetve történéseit.
És végül nézzük a legaktuálisabbat: a barátságos óriást.
A HABÓ (Hatalmagos Azonáltal Barátságos Óriás) Óriásország outsidere. Kilóg onnan méretével, hisz sokkal kisebb a többieknél.
De fogyasztási szokásai is eltérőek, mert míg többi társa embereket eszik (beszédes neveik: Húshabzsoló, Csontkrámcsáló, Bordatörő, Gyerekfaló, Nyakfacsaró, Bendőnyelő, Lánycsócsáló, Vértunkoló, Hentes Hugó), addig ő vega. Kizárólag a földkerekség legförtelmesebb ízű zöldségét, orrborkát fogyaszt.
Álmokat gyűjt lepkehálóval,
amiket aztán dunsztosüvegben tárol (van neki vagy negyvenszázbiliárd álom a polcokon),
alkalmasint kívánság szerinti kombókat is kikever belőlük. Ezeket az álmokat éjszakánként egy trombita segítségével beköpőcsövezi a hálószobákba.
Megismerkedik Szofival, akit magával visz a saját világába. Összebarátkoznak,
majd együtt sietnek az emberiség megmentésére (mivel az emberevők egyre komolyabb fenyegetést jelentenek ránk nézve). Elmennek az angol királynőhöz segítséget kérni (aki meg is vendégeli őket).
Nos ebből a sztoriból készített filmet Spielberg, amelynek augusztus 25-én lesz a bemutatója nálunk. BFG-t az a Mark Rylance alakítja, aki idén februárban elhalászta Stallone (és Hardy, Kriscsönbél, meg Ruffalo) orra elől a legjobb férfi mellék Oscar díját.
Roald Dahl rendkívül népszerű világszerte, születésnapját (szeptember 13-át) a világ számos országában „Roald Dahl Nap”-ként ünneplik. Tavaly ősszel például a brit McDonaldsokban a Happy Meal menühöz nyolc művének részleteit tartalmazó könyvet osztogattak a gyerekeknek olvasásnépszerűsítés céljából (Dahl küldetésének tekintette, hogy megszerettesse az ifjúsággal az olvasás élményét. Hitvallása ezzel kapcsolatban itt.)
Fekete humorú novelláin és bizarr gyermektörténetein túl forgatókönyveket (pl. James Bond: Csak kétszer élsz) is írt. Egy orvosi találmánynak is a névadója: egy mérnök-feltaláló és egy idegsebész ismerősével kifejlesztettek egy új típusú szelepet (Wade-Dahl-Till szelep), amely biztonságosan elvezeti a hidrokefál (vízfejű) betegek koponyájában felgyűlő agyvizet (kisfia egy autóbalesetben szenvedett koponyasérülést, innen az érintettség).
Én nagyon élveztem a műveivel való időtöltést. Faltam a mulatságos, fekete humorú, csavaros, groteszk és abszurd történeteket, annak ellenére, hogy azok néhol kifejezetten elmebetegek, illetve a gyerek sztorik felnőtt szemmel nézve sokszor határozottan nyomasztóak és rémisztőek. Mindezekkel együtt ajánlom őket szíves figyelmetekbe.
Imádom Dahlt. Szerintem az összes novelláját olvastam, és utána jöttek a "mese"könyvei. Boszorkányokat látta valaki régen TV-ben? Az egyik legnagyobb mesepara, 8-9 évesen láttam talán, szerintem napokig nem tudtam aludni utána, minden részletére emlékszem, maradandó nyomokat hagyott. Könyvben is ugyanolyan jó.
Egyik kedvencem nekem is a lelkészes történet, a novella címe magyarul talán a "Jámbor örömök". De a "Házinéni" is zseniális. Vagy a "Szuperpempő", jáj...
Tovább is van, mondom még. A nyolc éves Hugó (Hugó és a csodaszer) nagymamája horrorisztikus figura. Kiállhatatlan, rusnya, büdös, ráadásul állati gusztustalan (kedvenc csemegéje a meztelen csiga meg a százlábú) és félelmetes sztorikkal rémisztgeti unokáját. Hugó besokall és az azonnali cselekvés mellett dönt. Elhatározza, hogy kikutyul egy olyan gyógyszert a háztartásban és a gazdaságban található kemikáliákból, ami meggyógyítja nagymama ördögi természetét, de ha kinyiffan tőle, az se túl nagy probléma.
Hogy mi lesz a kísérlet vége, nem spoilerezem el, de ha látott valaki statisztikát arról, hogy hányan próbáltak meg - a könyv bevezetőjében szereplő kategorikus tiltás ellenére - ilyen módon (azaz szőrtelenítő krém, kutyáknak való bolhátlanító por, barna olajfesték meg még vagy 30 hozzávalóból álló mix segítségével) nagyanyjukon, esetleg anyósukon "segíteni", kérem, szóljon.
Róka úr (A fantasztikus Róka úr) kivételesen szimpi és jó fej, akire három ellenszenves gazda vadászik kalákában. Jó, azért nem öncélúan, hisz Róka úr folyamatosan fosztogatja a baromfiólaikat. De hát mit is tehetne mást, hisz 6 éhes szájat kell betömnie. De a mesékben jobbára negatívan bemutatott ravaszság itt erényként tűnik fel: Róka úr leleményével, kitartásával és bátorságával (na meg a világból való kivonulással) megmenti 5 "vájár" állatcsalád életét az éhenhalástól. Ez a legkevésbé dahlos történet, amit olvastam, itt a legkevesebb a csűr és a csavar, na meg a horror.
A Sperma-akciót csak olyan vegye kézbe, aki nem prűd és bírja a malackodást. Mert minimum sikamlósnak aposztrofálnám (minő meglepő ilyen cím után, ugyebár), sőt bizonyos pontjain átcsúszik pornográfba. Ellenben rendkívül ötletes, izgalmas és vicces. De miért nem nekem jutott eszembe, hogy híres emberek spermáját begyűjtsem, aztán azt kiárusítva meggazdagodjak? Vagy hogy kőrisbogár tablettázót létesítsek, ami leverte volna a Viagrát? Ehhh
És ez ugyan nem hangzik túl magaskultúrásan, vagy épp gagyinak is tűnhet, de nem az. Tele van ismeretterjesztéssel. Rengeteg hírességet felsorol, többüknek utána kellett olvasnom, hogy kik is voltak. Egyrészt általános műveletlenségem okán, másrészt mert elnyelte őket a feledés (ez is milyen jó kis gondolatébresztő, hogy mi méri a tehetséget, mitől függ, hogy valakinek az alkotása valóban maradandó lesz-e). Plusz csomó tényt megismerünk híres emberek életkörülményeiről (ha megtisztítjuk ezeket a nyilvánvaló fikcióktól), néha olyan szókimondással, hogy csodálkozom, ha nem pereltek az örökösök. Az is mindig érdekes számomra, ha komplexitásában láthatom a történelmet (magyarán érzékelhetem, hogy ki kinek volt kortársa, hány éves volt x, amikor y meg annyi, amennyi), és ez a mű erre is kiválóan alkalmas. Nem didaktikusan tanít, hanem könnyedén és szórakoztatóan.