a buli, amelyre nem jöttek el a vendégek, nem kötött meg a terrine, és még az ajándékok is otthon maradtak. Ilyen handicapből jól kijönni, na az már valami
Lakásavatónak készült, meg ajándékátadónak. Aztán sorra dőltek ki a meghívottak. Viszont akik megjelentek, nagyon jól érezték magukat.
Különösen azok, akik belépéskor egyből kezükbe kaptak egy pálinkával és rummal erősen felülreprezentált bögre forralt bort. Amikorra sikerült belőni az ideális arányokat, már olyan állapotba kerültünk, amelyben már bármiből képes az ember installációt létrehozni.
A terrine-nek szánt franciasalátán átok ült (akárcsak a készítő minden eddigi zselatinos alkotásán, mint elmondta). Nagyon finom volt viszont annak ellenére, hogy a szépen szeletelhető tömb helyett egy „koporsóban” (gyümölcskenyér forma) lötyögő trutyit kaptunk, benne úszkáló egész főtt tojásokkal. De ott volt hozzá az aszalt paradicsomos kenyér, ami a legkényesebb ízlést is kielégítette.
Desszert gyanánt "A házigazda kedvence" fantázianevű Eszterházy cupcake szolgált. Minőségéről csak annyit mondanék szerényen, hogy vendéglátónk kívánságára közzé kell tennem a receptjét.
És persze szólok néhány szót a lakásról is. Nagyon ötletesen újították fel, a terek egybenyitásával meglepően tágas hatást kelt ez a kis 30 négyzetméteres kuckó. Figyeltek a teljes lakás burkolatainak, berendezésének összhangjára is. Friss, fiatalos, modern. Már-már tökéletes. Ha felkerülne a szoba falára egy zöld növényt ábrázoló kép, bekerülne színben hozzá passzoló szőnyeg, a fürdőbe zöld kádkilépő és törölközők, felkerülne az i-re a pont és tényleg nem lehetne már mibe belekötni.
És akkor a receptek:
FORRALT BOR
Hozzávalók
2 üveg száraz vörösbor (1,5 liter)
140 g cukor
4 rúd fahéj
2 rúd vanília
16 szem szegfűszeg
6 szem szegfűbors
2 szem csillagánizs
pár szem kardamom mag
2 narancs
A bort a cukorral, a fűszerekkel és a felkarikázott narancsokkal forrás előtti állapotig hevítsük lefedve. Ne hagyjuk nagyon sokáig ázni benne a fűszereket, mert túl intenzív lesz az íze (mi ezekkel az arányokkal még plusz egy liter bort simán beízesítettünk velük második körben).
Ahhoz, hogy ettől csínyre is derüljünk, a 2,5 dl-es bögrényi forralt borhoz további 1-1 cent (10-10 milliliter, SI-ben köbcentiméter) pálinka és rum hozzáadására van szükség.
ESZTERHÁZY CUPCAKE
Tészta
Hozzávalók (a recept szerint kb. 15 db, nekem 21 lett belőle)
8 db tojásfehérje (280 g)
200 g porcukor
300 g darált dió (Egész diót vettem -mert sehol sem találtam nem cukrozott őröltet-, amit késes betétű robotgépben megőröltem. A Tescóban lehet kapni 40 dekás kiszerelésűt. Én ugyan nem tettem meg, de ha készítek még ilyen sütit életemben, meg fogom kicsit pirítani a darált diót.)
1 csapott teáskanál őrölt fahéj
100 g olvasztott vaj
100 g liszt
1 kávéskanál sütőpor
Krém
Hozzávalók
60 g (1,5 zacskó) tejszínes vagy vaníliás pudingpor
4,5 dl tej
6 evőkanál cukor
75 g puha vaj
60 g darált dió
Díszítés
40 g darált dió
A sütőtepsit béleljük ki papír kapszlikkal. A sütőt melegítsük elő 180 oC-ra.
Keverjük össze a diót a liszttel, a sütőporral és a fahéjjal.
Verjük kemény habbá a szobahőmérsékletű tojásfehérjét a porcukorral, majd óvatosan keverjük hozzá a lisztes diót, végül az olvasztott vajat.
Töltsük meg a tésztával a kapszlikat a formák háromnegyedéig, majd süssük őket 15-20 percig (tűpróba).
A pudingporból és a tejből főzzünk sűrű pudingot (1,5 dl hideg tejben keverjük csomómentesre a pudingport, a maradék tejet forraljuk fel, öntsük hozzá a pudingporos keveréket és állandó keverés mellett sűrítsük be), majd hűtsük le. A kihűlt pudingot habosítsuk a puha vajjal,
majd keverjük hozzá a darált diót.
Töltsük habzsákba és pihentessük hűtőben (fél óra nekem kevés volt, legközelebb szerintem elkészítem a krémet előző nap).
Nyomjuk a krémet a kihűlt tészták tetejére, szórjuk meg őket a maradék darált dióval.