A churros (ejtsd: csurrosz) a spanyolok egyik nemzeti eledele.
Égetett tésztából készült hosszúkás, csillag alakú formával kinyomott fánk.
Tésztája inkább a képviselőfánkéhoz hasonló, nem pedig a kelt tésztából gyúrt farsangi, szalagos fánkhoz. Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Amerikában fogyasztják, fahéjas cukorba forgatva, főleg reggelire, sőt nem csak reggelire, hanem hajnali túlélőnasiként is. Állítólag ugyanis a forró csokival és tejeskávéval tálalt fánk segít megelőzni a másnaposságot.
A spanyolok szerint a tésztába olajat kell tenni, tojást nem, Amerikában viszont általában tojással készül a churros, és olaj helyett vaj kerül a tésztájába.
Dél-Amerikában töltelékkel töltik meg a közepét,
Észak-Amerikában pedig olyan különleges churros-ok is vannak, mint a vörös churros, ami a churros és a Red Velvet torta keresztezéséből született.
Aztán van még a krémes churros is, ami Az élet könyvéből lehet ismerős.
Eredetére vonatkozóan többféle elmélet létezik. A spanyolok természetesen magukénak érzik a churrost, szerintük spanyol birkapásztorok találták ki évszázadokkal ezelőtt. A hegyekben legeltető pásztorok számára ugyanis kevés lehetőség adódott főtt ételt enni, a legelőkön eszközök híján egyszerű kenyeret sütöttek maguknak a tűz fölött. A kenyér nehezen sült át belül, de rájöttek, hogy ha hosszúkás csillag formájú kenyérkéket készítenek, akkor az belül is jobban átsül, kívül pedig finom ropogós lesz. A kész kenyeret fahéjas cukorba forgatták, és mivel nagyon hasonlított az alakja a birkák szarvára, ezért az általuk legeltetett juhfajtáról (churra) nevezték el.
A portugálok szerint a Távol-Keletről hazatérő portugál tengerészek hozták magukkal az eredetileg kínai sós étel receptjét, és ezt fejlesztették tovább a spanyol pásztorok édességgé, viszont a mexikóiak is úgy tartják, hogy egyértelműen az ő találmányuk.
A forró csokoládé térhódításával a főúri körökben is szívesen kezdték fogyasztani, és hamarosan az Újvilágba is átjutott.
A fentiek után tisztán látszik, hogy az általam használt recept nem az autentikus spanyol, hanem egy klasszikus égetett tészta.
Elkészítése nem egy nagy kaland, de a végeredménnyel nem tudtam kibékülni. Finomnak ugyan finom, de nem tetszett az összevissza kunkorodó látvány.
Láttam ugyan profi készségeket a neten, amikkel szabályosabb végeredmény érhető el,
de ilyenekben én nyilván nem tudok gondolkodni.
Érdekes alternatívát kínált viszont Cooking tree sütőben sült verziója, úgyhogy ezt is kipróbáltam.
HOZZÁVALÓK:
38 g vaj
1/8 tk só
75 g víz
10 g barna cukor
48 g liszt
1 tojás
¼ tk vanília aroma
A bevonáshoz:
olvasztott vaj
őrölt fahéj
cukor
A sütőt előmelegítjük 200 oC-ra.
A vizet, a vajat, a sót és a barna cukrot egy lábosban forrásig hevítjük, majd lehúzzuk a tűzről. Belekeverjük a lisztet, fakanállal csomómentesre keverjük. Ezután visszatesszük közepes hőfokra, 1 percig folyamatosan keverjük.
A tűzről levesszük, tálba öntjük, hagyjuk kihűlni. Hozzáadjuk a tojást és a vanília aromát, közben folyamatosan kevertetjük robotgéppel.
Csillagcsőrös habzsákba szedjük a tésztát, majd sütőpapírral bélelt tepsibe csíkokat nyomunk belőle (az enyémek 6 cm hosszúak voltak),
és 17 percig sütjük.
A kisült fánkok felületét megkenjük olvasztott vajjal,
majd egy nylonzacskóba töltjük a cukrot és a fahéjat, amiben összerázzuk a fánkokkal.
Végül csavartam még egyet a történeten azzal, hogy a kinyomott nyers tészták egy részét betettem hűtőbe, hogy kicsit megdermedjenek a kukacok,
majd ezeket lökdöstem le a tálcáról forró kókuszzsírba.
Így ez a kör lényegesen szebben sikerült, mint az előző, közvetlenül habzsákból kinyomott tésztás.
Nekem személy szerint a sütőben sült változat jobban ízlett, mint a zsiradékban készült.